GÜVENLİK İPUÇLARI

Buluşma için Güvenlik İpuçları

Yeni insanlarla tanışmak heyecan verici ama tanımadığınız biriyle iletişim kurarken her zaman dikkatli olmalısınız. En iyi takdirinizi kullanın ve ilk mesajlaşmaları yaparken veya bizzat buluştuğunuzda güvenliğinize öncelik verin. Başkalarının eylemlerini kontrol edemeseniz de Meet The Music deneyiminiz sırasında güvende olmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Çevrimiçi Güvenlik

Kişi acil durumda olduğunu iddia etse bile, özellikle banka havalesi yoluyla asla para göndermeyin. Banka havalesi yapmak nakit göndermek gibidir — işlemi geriye almak veya paranın nereye gittiğini takip etmek neredeyse imkansızdır. Finansal hesaplarınıza erişmek için kullanılabilecek bilgileri asla paylaşmayın. Başka bir kullanıcı sizden para isterse, derhal bize bildirin.

Sosyal güvenlik numaranız, ev veya iş adresiniz veya günlük rutininizle ilgili ayrıntılar (örneğin, her Pazartesi belirli bir spor salonuna gittiğiniz gibi) gibi kişisel bilgilerinizi tanımadığınız insanlarla asla paylaşmayın. Ebeveyn iseniz, çocuklarınızla ilgili paylaştığınız bilgileri profilinizde ve erken iletişimde sınırlayın. Çocuğunuzun isimleri, okula gittikleri yerler, yaşları veya cinsiyetleri gibi ayrıntıları paylaşmaktan kaçının.

Birini tanımaya çalışırken konuşmaları Meet The Music platformunda tutun. Kötü niyetli kullanıcılar genellikle sohbeti hemen SMS'e, mesajlaşma uygulamalarına, e-postaya veya telefona taşımaya çalışabilir.

Ülkenizden olduğunu iddia eden ancak başka bir yere sıkışmış dolandırıcılara dikkat edin, özellikle de eve geri dönmek için maddi yardım isterlerse. Şahsen buluşmayacak veya bir telefon/video görüşmesiyle konuşmayacak kimselere karşı dikkatli olun—söyledikleri kişi olmayabilirler. Birisi sorularınızı cevaplamaktan kaçınıyorsa veya buluşmadan ya da önce sizi tanımadan ciddi bir ilişki için zorluyorsa — bu bir tehlike işaretidir.

Birisi çizgiyi aştığında farkına varırsınız ve bunu yaptıklarında bilmek istiyoruz. Şartlarımızı ihlal eden herkesi engelleyin ve ihbar edin. İşte bazı ihlal örnekleri:

Şüpheli davranışlarla ilgili endişelerinizi mesajlaşmanızın içindeki raporlama bölümünden bize ihbar edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Topluluk Kurallarımıza göz atın.

Ortak bir ağdan hesabınıza giriş yaparken daima dikkatli olun. Meet The Music size asla kullanıcı adınızı ve şifrenizle ilgili bilgileri soran bir e-posta göndermez —Spotify vb. hesap bilgilerini isteyen bir e-posta, mesaj alırsanız derhal info@meetthemusicapp.com adresimizden bize bildirin.

Yüz Yüze Buluşma

Buluşmayı veya Meet The Music dışında sohbet etmeyi kabul etmeden önce zaman ayırın ve diğer kişiyi tanımaya çalışın. Herhangi bir tehlike işareti veya anlaşmayı bozucu kişisel neden için soru sormaktan korkmayın. Bir telefon veya görüntülü arama, buluşmadan önce yararlı bir tarama aracı olabilir.

İlk birkaç seferde kalabalık, halka açık bir yerde görüşün — asla evinizde, flört edilen kişinin evinde veya başka bir özel yerde görüşmeyin. Kişi sizi özel bir yere gitmeye zorlarsa randevuyu sona erdirin.

Ne zaman ve nereye gideceğiniz de dahil olmak üzere, bir arkadaşınıza veya aile üyenize planlarınızı söyleyin. Cep telefonunuzu her zaman yanınızda ve şarj edilmiş olarak bulundurun.

İstediğiniz zaman ayrılabilmeniz için buluşmanıza nasıl gidip döneceğinizi kontrol etmenizi istiyoruz. Kendinizi araç kullanıyorsanız, sürüş paylaşım uygulaması veya sizi almak için bir arkadaş gibi bir yedek planınızın olması iyi bir fikirdir.

Alkolün ya da başka maddelerin sizin üzerinizdeki etkilerinin özellikle farkında olun— kararınızı ve uyanıklığınızı bozabilirler. Buluştuğunuz kişi alkol ya da başka maddeler kullanmanız için size baskı yapmaya çalışırsa, geri adım atmayın ve randevuyu bitirin.

İçkinizin nereden geldiğini ve her zaman nerede olduğunu bilin — yalnızca doğrudan barmen veya garson tarafından servis edilen içecekleri kabul edin. Cinsel saldırıyı kolaylaştırmak için içeceklerin içine atılan birçok madde kokusuz, renksiz ve tatsızdır. Ayrıca telefonunuzu, çantanızı, cüzdanınızı ve kişisel bilgilerinizi içeren her şeyi her zaman yanınızda bulundurun.

Rahatsız ediyorsanız, randevuyu erken bitirmenizde sorun yoktur. Aslında teşvik edilir. İçgüdüleriniz size bir şeylerin ters gittiğini veya güvensiz hissettiğinizi söylüyorsa, çevrenizdeki birilerinden, barmen veya garsondan yardım isteyin.

Seyahat ederken dikkatli olun

Tüm cinsiyet kimliklerini ve cinsel yönelimleri kapsamanın öneminin farkındayız ve buna inanıyoruz, ancak gerçek şu: dünyanın hiçbir yerinde potansiyel bir risk olmayan bir yer yok ve bazı ülkelerde LGBTQ + insanları hedef alan belirli yasalar var.

Yeni bir yere seyahat ettiğinizde oradaki yasalara göz at ve cinsel yönelimin nedeniyle, mümkün ise, ne tür yasal koruma edinebileceğinizi araştırın.

Bu ülkelerdeki yeni insanlarla bağlantı kurmayı seçtiyseniz, bazı yasa uygulayıcıların olası tuzakları kullandığı bilinmektedir. Bazı ülkeler son zamanlarda aynı cinsiyet ile tanışma uygulamaları veya web sitelerinde bulunan bireyler arasındaki iletişimi suçlaştırmak hatta bu iletişim cinsel ilişkilere yol açarsa, cezaları ağırlaştırmak için yasalar getirmiştir.

Cinsel Sağlık & Onay

Doğru ve tutarlı bir şekilde kullanıldığında, prezervatifler, HIV gibi cinsel zührevi hastalıkların bulaşmasını ve bulaştırmayı önemli ölçüde azaltabilir. Ancak, ciltten cilde temas yoluyla geçebilecek uçuk veya HPV gibi cinsel zührevi hastalıkların farkında olun. Bazı zührevi hastalıklara maruz kalma riski, aşı yöntemiyle düşürülebilir.

Tüm zührevi hastalıklar belirti göstermez ve durumunuzdan bihaber olmak istemezsiniz. Sağlığınızın zirvesinde kalın ve düzenli olarak test edilerek zührevi hastalıkların yayılmasını önleyin.

İletişim en önemli şeydir: Bir eşle fiziksel olarak yakınlaşmadan önce cinsel sağlık ve zührevi hastalık testi hakkında konuşun. Unutmayın — bazı bölgelerde, gerçekten bilerek bir zührevi hastalık bulaştırmak suçtur.

Tüm cinsel faaliyetler rıza ile başlamalı ve eşinizle sürekli onay içermelidir. Sözlü iletişim size ve eşinize birbirinizin sınırlarına saygı göstermenizi sağlamada yardımcı olabilir. Rıza herhangi bir zamanda geri çekilebilir ve hiç kimseye hiçbir zaman seks borçlu olunmaz. Eşiniz rahatsız olmuş veya emin görünmüyorsa veya eşiniz bir maddenin ya da alkolün etkileri nedeniyle onay veremiyorsa devam etmeyin.

Yardım, Destek veya Tavsiye Kaynakları

Unutmayın — bu ipuçlarını izleseniz bile, hiçbir risk azaltma yöntemi mükemmel değildir. Olumsuz bir deneyiminiz varsa, lütfen bunun sizin suçunuz olmadığını ve yardım alabileceğinizi unutmayın. Meet The Music’deki herhangi bir olayı bildirin ve aşağıdaki kaynaklardan birine ulaşmayı düşünün. Acil bir tehlike altında olduğunuzu düşünüyorsanız veya acil yardıma ihtiyacınız varsa, Türkiye için 155 (Polis İmdat’ı), 156(Jandarma İmdat’ı) veya yerel yasa uygulayıcıları arayın.